The following is match listings for next weeks programmes on TWC, taken from the TWC e-mail Newsletter.
Classic TNA has been moved to Wednesday @ 10pm
Icons of Wrestling is now on every Wednesday @ 9pm – 1 hour earlier than before.
Supercard Show This Sunday @ 8pm: TNA Final Resolution (Repeat)
(To Vote for which archive Supercard you would like to see, check out the poll in the bottom right-hand corner of our homepage)
MAIN EVENT
Sting & “Captain Charisma” Christian Cage vs. “King of the Mountain” Jeff Jarrett and “The Alpha Male” Monty Brown
X DIVISION CHAMPIONSHIP
Samoa Joe (c) vs. “The Fallen Angel” Christopher Daniels
NWA WORLD TAG TEAM TITLE MATCH
America’s Most Wanted (c) vs. Team 3D
INTERNATIONAL X SHOWCASE
“The Phenomenal” AJ Styles vs. New Japan’s Tanahashi
“The Man Beast” Rhino vs. “The Monster” Abyss w/ James Mitchell
Raven vs. An Opponent of Larry Z’s Choosing
“The James Gang” vs. “Diamonds In The Rough”
Ron “The Truth” Killings vs. Bobby Roode
Alex Shelley, Austin Aries, and Roderick Strong vs. Chris Sabin, Matt Bentley, and Sonjay Dutt
Sat (Tomorrow) @ 2pm on World of Sport double-bill:
Robby Baron vs. Peter Szakacs
Tony St. Clair vs. Mick McManus
3pm
Caswell Martin vs. Mike Marino
Steve Grey vs. Tornado Torontos
Sat (Tomorrow) @ 9pm on TNA iMPACT! (ep # 117):
- Diamonds in the Rough vs. Chris Sabin & Sonjay Dutt
- Team Canada vs. Shark Boy, Lance Hoyt & Ron Killings
- James Gang vs. Kenny King & Buck Quartermaine
- Prince of Punk vs. AJ Styles
- Brawl: Christian Cage, Jeff Jarrett, Abyss, Rhino
Sat (Tomorrow) @ 10pm on Combat Zone Wrestling (taped 11th June 2005):
- B-Boy vs. Mike Quackenbush vs. Sabian
- Sexxxy Eddy vs. Ruckus
This Mon @ 9pm on TNA: Xplosion (ep #70):
Highlights from TNA iMPACT!
Featuring recaps of the following matches:
- Diamonds in the Rough vs. Chris Sabin & Sonjay Dutt
- Team Canada vs. Shark Boy, Lance Hoyt & Ron Killings
- James Gang vs. Kenny King & Buck Quartermaine
- Prince of Punk vs. AJ Styles
- Brawl: Christian Cage, Jeff Jarrett, Abyss, Rhino
- EXCLUSIVE ‘XPLOSION’ MATCH: Roderick Strong vs. Tanahashi
Next Mon @ 10pm on Zero-One Max (Taped: 17/06/2005)
- Ryouji Sai vs. Daisuke Ikeda
- Kamikaze vs. Shunme Matsuzaki
- Kamikaze, Osamu Namiguchi & Tatsuhito Takaiwa vs. Shunme Matsuzaki, Kazuhiko Ogasawara & Masashi Aoyagi
- Takao Omori vs. Danshoku Dino
- Yoshihito Sasaki, Kohei Sato & Hirotaka Yokoi (Young Max) vs. Ryan Sakoda, Masato Tanaka & Shinjiro Ohtani (Emblem)
This Mon @ 11pm on Memphis Wrestling (ep # 138):
- Jethro (The Hillbillies) & Rocker vs. Picture Perfect w/ Nate “The Rat”
- Jerry “The King” Lawler & Nate “The Rat” w/Queen Renee vs. Rhino Diamond & Johnny Morton
- “Leave it to Lawler” segment
- Stan Lee & “Mr. Personality” Derrick King vs. Dustin Starr & Tattoo
- Shocker & Kevin White vs. Too Cool 2
Next Tues @ 9pm on ROH TV (2hr show – Taped 04-06-05 – Future Is Now):
- Jimmy Rave vs. Colt Cabana
- Dunn & Marcos vs. Carnage Crew
- CM Punk vs. Raven
- Mr. Fuji Straight Shootin’
- Homicide vs. James Gibson
Next Tues @ 11pm on Pro Wrestling NOAH (taped 18/09/2005):
- Genichiro Tenryu & Jun Akiyama vs. Akira Taue & Kenta Kobashi
- GHC World Junior Heavyweight Title: SUWA (challenger) vs. KENTA (champion)
Next Wed @ 9pm on Icons of Wrestling
- Lou Thesz
10:30pm: - Pepper Gomez
Next Wed @ 10pm on Classic TNA PPV:
- Raven (S.E.X) vs. Julio Dinero (NWA: TNA)
- Juventud Guerrera vs. Jerry Lynn
- AJ Styles vs. The Sandman
- The Harris Brothers (S.E.X) vs. Dusty Rhodes & Vader (NWATNA)
- Super Crazy vs. Jerry Lynn
- The Hotshots w/Gilberti & Sanders (S.E.X) vs. The New Church (NWATNA)
- Disgraceland w/Gilberti & Sanders (S.E.X) vs. Jorge Estrada (NWATNA)
- Amazing Red vs. Kid Kash w/Trinity
This Fri (tonight) @ 9pm on Cage Warriors Fighting Championship (REPEAT):
Cage Warriors 5 – Temple Park Leisure Centre, South Shields on November 2nd 2003
- Paul Jenkins vs. Andy Cooper
- John Nicholson vs. Sandy Geddes
- John Da Silva (Brazil) vs. Dave “speedy” Elliot
- Steve Mathews vs. Andy Costello
- Ozzy Haluk vs. Adam Edwards
- Dave Butlin vs. Brian Blewitt
- Ross “angry” Pettifer vs. Rob Mitchel
- Emanuel Fernandes vs. Pete Tiarks
- Andy Cooper vs. Abdul Mohamed
- Kieth Dale vs. Ian “The Machine” Freeman
Here are some notes of interest for this weekend, and next weeks programming:
- AWE Heat is estimated to be starting in February 2006 (we are currently awaiting material) – more info on AWE is available here.
- You can now catch Archived Supercard Shows on Tuesday, Thursday & Saturday nights @ 2am! Click here for an overview of our weekly schedule!
- To avoid clashing with WWE programming, Classic TNA has been moved from Thursday @ 10pm, to Wednesday @ 10pm. The first run Icons of Wrestling has been moved to one hour earlier, and can now be seen on Wednesdays @ 9pm.
- We have now signed a deal with Cage Warriors FC, to bring you 2 hrs of MMA action each week.
- The TNA Against All Odds Mega-Event is due to air on The Wrestling Channel on Sunday 19th February @ 8pm.